• Destek Hattı
    05426409235
  • Adres
    136/12 Sok. No:3 D:1 Menemen-İzmir
Bedensel Yetersizliği Olan Bireyler İçin | .

Bedensel Yetersizliği Olan Bireyler İçin

Bedensel Yetersizliği Olan Bireyler İçin

Çocuklarımız söz konusu olduğunda, basit gerçek şu ki, onların benzersiz ihtiyaçları vardır ve bu nedenle onların benzersiz kişiliklerini, yaşlarını ve gelişim düzeylerini tanıyan tedavilere ihtiyaçları vardır. Pediatrik Rehabilitasyon Hizmetimiz, bu ihtiyaçları karşılamak için nörolojik, ortopedik ve gelişimsel alanlar dahil olmak üzere uygulamanın çeşitli boyutlarından gelen bilgileri birleştirir. Yetişkinlerin aksine, küçük çocuklar neden terapide olduklarını tam olarak anlayamayabilirler ve bu nedenle oyun kullanımı, aile katılımı ve bire bir bakım başarı için temel araçlardır.
Bir çocuğun potansiyelini ortaya çıkarmak beceri ve deneyim gerektirir.

Bazen bir çocuktan en fazla potansiyeli elde etmenin en iyi yolu çevreden gelebilir. Yaklaşımımızın anahtarı, çocukla ilgi çekici, zorlu ve eğlenceli bir ortamda çalışmaktır. Bir çocuktan en iyi şekilde yararlanacak araçlara yatırım yapmak, çocuğun başarısına yapılan bir yatırımdır. Çocukların oynamak, öğrenmek ve büyümek için kullanabilecekleri araçlarla bir ortam oluşturduk. Tırmanma duvarları, salıncaklar ve tekerlekli kaydıraklardan basit oyuncaklara kadar, çocuklar için başarılı sonuçlar elde etmek için kanıta dayalı araçlar aradık.
Bu amaçla düzenlenmiş benzersiz tesisimizde uzman terapistlerimiz eşliğinde çevre, teknoloji, eğitim ve insanları kullanarak hastalarımızın yaşamlarını iyileştirme tutkumuza dayanan bir pediatrik rehabilitasyon programı oluşturduk ve çocuğunuza avantajlar sağlamak için sabırsızlanıyoruz.

Merkezimizde Bedensel engelli destek eğitimi programı için ayrı bir blok düzenlenmiştir; donanımlı fizik tedavi salonları, duyu bütünleme salonları, spor ve rekreasyon alanları, hidroterapi havuzu bedensel engelliler destek programı dahilinde tedavi ve takip süreçlerinin yürütüldüğü alanlardır.

Ek olarak; 0-6 ay arası yaşta bebekler yönelik; hamilelik, doğum veya doğum sonrası yaşanan sorunlar nedeniyle büyüme geriliği gösterebilen yahut erken doğum nedeniyle risk taşıyan ve çeşitli nedenlerle gelişimsel riskler taşıyan bebeklere yönelik Erken Müdahale Programı içeren RİSKLİ BEBEK GELİŞİM TAKİBİ hizmeti veriyoruz.

Pediatrik Rehabilitasyon programımız, Klasik Fizyoterapi yaklaşımlarına ek olarak, bedensel aktiviteler, oyun ve aktif katılım ile zenginleştirilmiş yöntemlerle eğlenceli ve ilgi çekici programlar halinde uygulanır. Çocuğunuzun ihtiyaçlarına ve bedensel engel durumuna göre ortopedik destekler ve ortez kullanımı konusunda da danışmalık ve yönlendirme hizmeti verilir.

Programlarımız
Bedensel Yetersizliği Olan Bireyler İçin Fizyoterapi
Dil ve Konuşma Bozukluğu
Otizm Spektrum Bozukluğu
Riskli Bebek Takibi
DIR® Flortime
Duyu Bütünleme
Aquatic Terapi (Hidroterapi)
Ergoterapi
Rekreasyon Terapisi
Spor ve Yaşam Liderliği Programı
Niyazoğlu Aktif Gelişim Programı
Devamını Oku...
Doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrası dönemde herhangi bir nedene bağlı olarak iskelet (kemik), kas ve sinir sistemindeki bozukluklar sonucu, bedensel yetenekleri kısıtlanmış veya bedensel yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybeden, toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük yaşamdaki gereksinimlerini karşılamada güçlükler çeken, bu nedenlerle korunma, bakım, rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyan kişiye bedensel yetersizliği olan birey; buna yol açan durumlara ise bedensel yetersizlik denir

Bedensel Yetersizliği olan bireyler nöro-motor gelişim basamaklarının bir aşamasında gelişimleri sekteye uğramış bireyler olarak tanımlanabilir ve bireylerin mümkün olan en kısa sürede Fizyoterapi ve Rehabilitasyon programına alınarak desteklenmesi, hastalığa özel semptomların kötüleşmesini engelleyecektir.

Çocuğun bedensel yetersizliği onun zihinsel, akademik vb. gelişimini de olumsuz etkiler. Çocuk eğer emekleyemiyor, yürüyemiyor veya oturamıyorsa, nesneleri tutamıyor, ağzına götüremiyorsa çevresiyle ilişkisi sınırlı olacaktır. Çevresel uyaranlar ve girdiler konusunda yoksunluk çeken beyin gelişimi de buna paralel olarak yavaşlar. Beyin hücreleri arasında özellikle yaşamın ilk yıllarında zengin çeşitlilikte ve çok sayıda kurulan nöral bağlantılar kurulamaz ve bu durum bireyin gelişimini olumsuz etkileyen izlerini hayat boyu taşıyacağı eksiklikler olarak yerleşir.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon programı ile günlük yaşamda bağımsızlığı sağlamak, bedensel becerilerini geliştirmek ve yaşam kalitesini artırmak amaçlanmaktadır.

Çocuğun bedensel yetersizliğine rağmen çevresiyle aynı şekilde ilişki kurmasını sağlamak en başta ailenin görevi ve sorumluluğudur. Çocuğun yetersizliği dolayısıyla yoksun kaldığı tüm deneyimleri ona sunmak, işitsel, görsel, dokunma, tatma, koklama, vücut algısı ve denge duyusu ile ilgili uyaranları deneyimlemesini sağlamak ailenin çocuk için yapabileceği en doğru ve vazgeçilmez destek programıdır.

Bu nedenle mümkün olduğunca çevreyi çocuğun ayağına getirmek, emeklemese de, oyuncağı tutamasa da ona oyuncağı göstermek, sesini dinletmek, gözüyle takip etmesini, dokunmasını sağlamak, onunla konuşmak, çevresiyle iletişime geçebilmesi için pozisyonunu düzenlemek çocuğunuzun gelişimine destek olacak etkinliklerdir.

FİZYOTERAPİ PROGRAMI İLE HEDEFİMİZ
Motor gelişimi kolaylaştırmak, Normal motor gelişim basamaklarına uygun seviyeye ulaşmak
Kas gücünü arttırmak
Eklem hareket açıklığını arttırmak
Görsel-mekansal farkındalığı geliştirmek
Koordinasyonu ve kontrolü geliştirmek Kaba ve ince motor becerileri geliştirmek,
Bilişsel, duyusal, psikolojik ve sosyal bütünlüğü geliştirmeye yardımcı olmak
Vücut farkındalığını geliştirmek, Duruş ve hareket ile ilgili bozuklukları en aza indirmek
Kardiyorespiratuar fonksiyonu iyileştirmek
Günlük fiziksel aktivite seviyelerini ve bağımsızlık düzeyini iyileştirmek
Bireysel Eğitim Planları ile belirlenen işlevsel hedeflere ulaşmaktır.
Bedensel yetersizliğe neden olan birçok bozukluk, yetersizlik veya hastalık bulunmakla birlikte çocukluk çağında en sık bedensel yetersizliğe neden olan durumlar şöyledir:
Serebral Palsi (Spastik Tip, Atetoit Tip, Ataksik Tip, Hipotonik Tip, Karışık Tip)
Merkezi Sinir Sistemini Etkileyen Dejeneratif, Metabolik ve Genetik Kökenli Hastalıklar (Down sendromu, West sendromu, Rett sendromu, Prader-Willi sendromu, Williams sendromu vb.)
Doğumsal (Obstetrik) Brakiyal Pleksus Yaralanmaları (OBPY)
Mental Motor Retardasyon (MMR) (Mental Motor Gerilik)
Omurilik Kapanma Defektleri (Spina Bifida-Meningomiyelosel)
Nöromusküler Hastalıklar (NMH) – Sinir ve Kas Hastalıkları (Spinal Muskuler Atrofiler, Muskuler Distrofiler vb.)
Mikrosefali, Hidrosefali, Makrosefali
Otizm

Bülten
Aboneliği

Yeniliklerden Haberdar Olmak İster misiniz?